Moje Stravování - Podcast #1 Ondra Bouma
Vítejte u našeho podcastu Moje Stravování! Tentokrát přinášíme inspirativní příběh Ondřeje Boumy, který dokázal zhubnout téměř 40 kilo!
Nový rok. Čas čerstvých začátků, nepopsaných stránek v diáři a – samozřejmě – novoročních předsevzetí. Na začátku ledna v sobě máme tolik odhodlání, že bychom mohli zvedat hory. Představujeme si sami sebe za šest měsíců: štíhlejší, silnější, zdravější, šťastnější a možná i bohatší. Vidíme se, jak bez problémů zvládáme ranní běhání, pravidelné návštěvy posilovny, plánování vyvážených jídel, meditaci nebo třeba učení nového jazyka. Ale pak přijde únor… a naše plány začnou skřípat. V březnu už se sotva držíme a v dubnu se na své předsevzetí díváme jako na vzdálený sen.
Proč je tak těžké dodržet novoroční cíle? A jak můžeme dosáhnout toho, aby letošní předsevzetí byla konečně ta, která nezůstanou jen na papíře, ale skutečně se promění ve výsledky? Pojďme se ponořit do umění stanovování realistických cílů a zjistit, jak si vytvořit plán, který nás bude bavit, motivovat a hlavně – který bude fungovat.
Každý z nás zná ten zvláštní pocit 1. ledna. Když si vzpomeneme na Silvestra a hlučné oslavy, najednou je tu zvláštní ticho. Jako bychom měli k dispozici nový, neposkvrněný rok, který můžeme využít přesně podle svých představ. A to je vlastně ten největší problém. Když je všechno možné, je těžké rozhodnout, co vlastně chceme. Takže si nastavíme smělé cíle: „Zhubnu 10 kilo,“ „Začnu běhat maratony,“ „Naučím se francouzsky,“ „Přestanu pít kávu,“ „Najdu si nový koníček,“ „Ušetřím peníze na dovolenou snů.“
Ale když se naše cíle vznášejí jako obláčky plné snů a neurčitých představ, snadno je smete první vítr reality. Ráno na běhání? Ne, děkuji, venku prší a postel je tak útulná. Salát k obědu? Raději tu voňavou pizzu z pizzerie za rohem. A tak postupně zjišťujeme, že naše cíle nejsou nic víc než seznam přání. Kde je chyba? Ve způsobu, jakým si své cíle nastavujeme.
Jedním z nejčastějších problémů novoročních předsevzetí je jejich nerealistická povaha. Stanovit si cíl „zhubnout 20 kilo do léta“ může znít motivačně, ale pokud jsme se v posledních pěti letech nepřiblížili ani k pěti kilům, může to být předem prohraný boj. Realistické cíle nejsou o tom, že si nastavíme laťku nízko, ale o tom, že si vytvoříme plán, který je proveditelný a který nám dává smysl.
Představme si to jako stavbu domu. Nezačínáme tím, že si představíme hotový palác. Začínáme základy – pevnými, stabilními kroky, na kterých můžeme postupně budovat. Realistický cíl je takový, který nás posouvá kupředu, ale zároveň je dosažitelný, měřitelný a jasně definovaný.
Zapomeňme na vágní předsevzetí typu „Chci být fit“ nebo „Chci být šťastnější.“ Co to vlastně znamená? Lepší je si říct: „Chci třikrát týdně cvičit 30 minut“ nebo „Chci každý večer před spaním 10 minut meditovat.“ Konkrétní cíl nám dává jasný směr a víme přesně, co máme dělat.
Každý velký cíl se může zdát nepřekonatelný, když ho vidíme jako celek. Ale když si ho rozdělíme na menší, zvládnutelné kroky, najednou se z něj stává série úkolů, které můžeme plnit postupně. Místo „Zhubnout 10 kilo“ si řekněme „Zhubnout 1 kilo za měsíc.“ Najednou to zní dosažitelněji, že?
Bez termínu se náš cíl stává snem, který se neustále odkládá. Když si řekneme „Do konce února chci být schopný/á ujít 5 kilometrů bez zadýchání,“ máme jasně daný čas, do kterého chceme něco dokázat. Tento termín nás motivuje a dává nám strukturu.
Papír je mocný nástroj. Když si své cíle zapíšeme, získají na vážnosti. Můžeme si je dát na ledničku, na pracovní stůl nebo do diáře – kdekoliv, kde nám budou připomínat, proč jsme začali. Každý pohled na tento seznam nás vrátí zpět na správnou cestu.
Stanovování realistických cílů neznamená, že si nebudeme klást výzvy. Znamená to, že si tyto výzvy přizpůsobíme našim možnostem a životnímu stylu. A co je nejdůležitější – znamená to, že budeme na sebe laskaví, když to nevyjde hned napoprvé. Selhání není konec cesty; je to jen jeden z kroků na ní. Každý z nás zažil chvíle, kdy to nešlo podle plánu. Klíčem k úspěchu není dokonalost, ale vytrvalost a ochota začít znovu.
Stanovit si realistický cíl je jedna věc, ale držet se ho dlouhodobě je druhá. A právě tady přichází na pomoc aplikace Moje Stravování. Pokud je vaším cílem zhubnout, jíst zdravěji nebo si lépe plánovat jídelníček, tato aplikace vám poskytne potřebnou podporu a motivaci.
Díky aplikaci Moje Stravování se z plánování vyváženého jídelníčku stane jednoduchá a zábavná rutina. A co je důležité – budete mít neustále po ruce pomocníka, který vám připomene, proč jste začali, a ukáže vám cestu k vašim cílům.
Nový rok je ideální příležitostí k tomu, abychom si stanovili cíle, které nás posunou vpřed. Ale nezapomeňme, že úspěch nespočívá v dokonalosti, ale v naší schopnosti pokračovat i tehdy, když cesta není přímá. S realistickými cíli, pevným plánem a správnými nástroji můžeme dosáhnout více, než si dnes dokážeme představit.
Ať už je vaším cílem zhubnout, více cvičit, lépe jíst nebo najít si čas na sebe, pamatujte, že každý malý krok se počítá. Letos to může být jiné. Letos to může být ten rok, kdy si řeknete: „Dokázal/a jsem to.“ Tak pojďme na to!
Přidejte se k tisícům lidí, kteří úspěšně zhubli s aplikací Moje Stravování!
S námi to zvládne úplně každý!
Autor
Moje Stravování
Společnost Moje Stravování vznikla v roce 2020 s misí pomáhat lidem hubnout zdravě, pomocí vědecky podložených praktik. Pomohli jsme již tisícům lidí mít spokojenější a lehčí život.
Vítejte u našeho podcastu Moje Stravování! Tentokrát přinášíme inspirativní příběh Ondřeje Boumy, který dokázal zhubnout téměř 40 kilo!
Zimní dovolená na horách. Ahhh, už to vidíme před očima. Bílé svahy třpytící se na slunci, chalupy se špičatými střechami jako z pohádky.
Zima. Období, kdy je lákavější zůstat zalezlí pod dekou s hrnkem horkého kakaa, než se obout do bot a vyrazit na procházku. Jenže právě v zimě má chůze své jedinečné kouzlo – a taky neskutečné výhody pro naše zdraví, kondici a hubnutí.
Silvestr je často spojený s velkolepými oslavami, lahůdkami a nezdravými snacky. Přesto lze připravit chutné, originální a zdravější občerstvení, které si vaši hosté užijí, a vy se přitom nebudete muset obávat o svou linii.
Vánoční cukroví je neodmyslitelnou součástí svátků, ale může být zároveň velkým zdrojem cukru a kalorií. Pokud si však chcete vychutnat vánoční pečení bez obav z přehnané sladkosti, existují způsoby, jak cukroví připravit zdravěji.
Vánoce jsou obdobím radosti, rodinných setkání, ale také velkého množství jídla, sladkostí a pokušení. Pro mnoho lidí je náročné udržet své stravovací návyky v rovnováze a nepřibrat během svátečního období.
Hubnutí je cesta plná nástrah a mylných představ. Mnoho lidí se do ní pouští s velkým odhodláním, ale brzy ztrácí motivaci, protože dělají chyby, které je zpomalují, nebo dokonce zastavují.
Představte si, že byste měli každý den neomezenou energii, cítili se ve svém těle skvěle a zvládali vše, co si naplánujete – od pracovních výzev až po osobní cíle. Zní to jako sen? Přitom stačí tak „málo“ – správně jíst.